دستگاه تراش و تراشکاری

ماشین تراش ماشین ابزاری است که برای تراشیدن و شکل دهی به قطعات چوبی و فلزی معمولاً دوار به کار می‌رود . به منظور تولید اقتصادی با کیفیت و دقت بالا ، دستگاه تراش را در مدل ها و شکلهای مختلفی می سازند اکثر قطعات ماشین الات دارای مقاطع دایره‌ای بوده و قابل تولید با ماشین تراش هستند . ضمنا به دلیل ارزان بودن و سرعت بالای تراشکاری نسبت به سایر روش‌ها استفاده از ماشین تراش یک روش معمول و پر استفاده در صنعت می‌باشد .

کار ماشین تراش تغییر در اندازه قطعات ، شکل دهی به آنها ، پرداخت کاری قطعات با یک یا چند عمل براده برداری با تنظیم رنده تراش است . با استفاده از ابزار آلات و تجهیزات روی ماشین تراش دامنه فعالیت آن گسترده تر می شود بطوریکه می‌توان بوسیله آن فرآیند های دیگری را نیز روی قطعه انجام داد مثلاً با قرار دادن ابزارهایی مانند برقو ، قلاویز و مته عملیاتی چون برقوکاری ، قلاویز زنی و سوراخکاری به وسیله ماشین تراش بسادگی انجام پذیر می شود .

تراشکاری عملیاتي است كه در آن قطعات مورد نظر از طريق تراش دادن ، شکل دهي مي شوند.  برای تولید اقتصادی قطعات مختلف با دقت و كیفیت بالا ، دستگاه تراش را در فرمها و شکلهای مختلفي مي سازند . از آنجايي كه اكثر قطعات ماشین آلات صنعتي و تجاری ، دارای مقاطع دايره ای هستند ، قابل تولید با ماشین تراش مي باشند . از طرف ديگر به علت ارزان بودن و سرعت بالای تراشکاری نسبت به ساير روش ها ، استفاده از ماشین تراش يک روش معمول و پر استفاده در صنعت مي باشد.

با مشاهده پيرامون خود قطعات و اجسام مختلفي را مي بينيم كه اين قطعات از وسايل ابتدايي مانند خودکار ، دستگیره درب ، تکمه ، چکش ، قلم ، سوهان تا وسايل پيشرفته همگي با روش خاصي توليد شده اند روش هايي که با براده برداري يا بدون براده برداري همراه است . روش توليد با براده برداري مي تواند به صورت دستي و يا ماشيني انجام شود. در توليد به روش براده برداري ماشيني از ماشينهايي که حرکت دوراني در آ نها وجود دارد مانند ماشين تراش ، دریل و فرز استفاده مي شود و يا حرکت به صورت خطي است مانند ماشين صفحه تراش ، اره لنگ  و خا ن کشی.

تراشکاری یکی از روش های قطعه سازی و شکل دهی مواد است و همراه با براده برداری انجام می شود ،  که با براده برداری از ماده یا قطعه اولیه سبب کاهش جرم آن شده و آن را به شکل نهایی قطعه  مورد نظر در می آورد. تراشکاری از قدیمی ترین روش های شکل دادن قطعات به روش براده برداری است که به دلیل داشتن قابلیت های بالا امروز نیز به عنوان یکی از پر کاربرد ترین روش های تولید مورد استفاده قرار می گیرد . در عملیات تراشکاری قطعه دوران داده می شود و یک ابزار برنده  ( رنده )  که جنس آن سخت تر از جنس قطعه کار است با حرکت خطی سطح قطعه کار را می تراشد و آن را تبدیل به قطعه نهایی می کند . این فرآیند اساس کار دستگاه تراش است . بنابراین ماشین تراش می تواند قطعاتی كه دارای حجم دوار هستند ( استوانه ، مخروط و ...) را بتراشد .

ماشین تراش یا دستگاه تراش ، ماشین یا دستگاهی است كه جهت تراش حجم های دوار و نیز درآوردن پیچ استفاده می شود و دارای محور افقي يا قائم دوار مي باشد ، محور 3 نظام يا 4 نظام ، و قطعه كار فلزی يا چوبي روی محور بسته شده و دوران می کند . با نصب ابزارهای مخصوص ، می توان از اين دستگاه برای توتراشي نیز استفاده كرد . انواع ماشین های تراش عبارتند از : ماشین تراش مركزی ، ماشین تراش با چند كشو، ماشین تراش كپي كننده ، ماشین تراش خودكار ، ماشین تراش عمودی ، ماشین تراش NC ان سی كنترل و هدايت عملیات ماشین به وسیله شماره گذاری و ماشین های تراش CNC سی ان سی ( CNC ).