ماشین های چند کاره تراش ، فرز و دریل

این دستگاه ها شامل یک دستگاه تراش رومیزی و بخشی که هم می تواند به کمک ساپورت تراش ، نقش فرز را بازی کند ، هم می تواند کار دریل و سوراخکاری را انجام دهد ، هستند . این دستگاه در فضاهای کارگاهی کوچک سالهاست که در دنیا مورد استفاده قرار میگیرند . ماشین های تراش و فرز و دریل چند کاره در هر بخش همانند ماشین های تک کاره و رومیزی خود عمل می کنند و امکانات و مشخصات فنی متنوعی دارند . به طور مثال بخش تراش آنها از فاصله بین سنتر های اسپیندل و مرغک حدود 400 میلیمتر شروع و تاحدود 1000 میلیمتر ، و قطر کارگیر تا بستر آنها از حدود 200 میلیمتر شروع و تا حدود 500 میلیمتر موجود می باشند . همچنین توان های موتور آنها از حدود 400 وات تا حدود 1500 وات تنوع دارد . هم انواع گیربکسی و هم تسمه ای و هم ترکیبی آنها وجود دارد . در بخش فرز و دریل آنها نیز تنوع در مشخصات فنی بسیار زیاد می باشد . در برخی از انواع آنها هد شامل اسپیندل فرز تنها به حالت عمود و در برخی دیگر از طرفین تا 45 درجه تغییر وضعیت می دهد .

در کارگاه های کوچکی که نیاز به ماشین تراش و ماشین فرز وجود دارد این ماشین های تراش و فرز و دریل چند کاره بسیار می تواند مورد استفاده قرار گیرد ، اما این سوال وجود دارد که تفاوت بین داشتن یک دستگاه چند کاره و دو دستگاه جداگانه تراش و فرز در چیست . در واقع پنج تفاوت عمده بین این دو حالت وجود دارد :
1) داشتن یک دستگاه چند کاره به فضای کمتری نسبت به دو دستگاه تک کاره دارد .
2) برای داشتن یک دستگاه چند کاره هزینه کمتری نسبت به دو دستگاه چند کاره پرداخت می شود .
3) بخش فرز دستگاه چند کاره شامل میز خیلی بزرگ نیست .
4) به طور همزمان امکان استفاده از بخش تراش و فرز دستگاه های چند کاره نیست .
5) در دستگاه های چند کاره امکان فرز کاری قطعه ای که روی سه نظام یا چهار نظام تراش بسته شده و عملیات تراشکاری روی آن صورت گرفته ، بدون باز شدن قطعه وجود دارد ، بنابر این دقت کار روی این قطعات بسیار بالا می باشد .

از ویژگی های دیگر این دستگاه ها تک فاز بودن برق مورد نیاز ورودی این دستگاه هاست . این ویژگی در کنار کوچک و چند کاره بودن امکان استفاده از این دستگاه ها را در مکان های کارگاهی کوچک ، اماکن تجاری ، ساختمان ها و حتی آپارتمان های اداری و مسکونی میسر می نماید .

تجربه استفاده از این دستگاه ها در داخل و خارج از ایران که بازتاب آن توسط این مجموعه رصد شده ، مبین محبوبیت بسیار زیاد آن هاست . این دستگاه ها علاوه بر اینکه امکان ساخت و تولید تمامی قطعات صنعتی مورد نیاز را دارد برای افراد علاقمند و نیازمند به ماشینکاری میتواند بسیار مورد استفاده و جذاب باشد .