ماشین های ان سی و سی ان سی ( CNC ) :

Numerical Control یا به اختصار NC ان‌سی ، یا کنترل رقمی ، به اتوماتیک سازی ماشین‌های ابزاری گفته می‌شود که با دستورهای با دقت بالا برنامه‌ریزی می شوند ، بر خلاف کنترل دستی که از طریق چرخ ‌های دستی یا اهرم ، یا هر روش مکانیکی دیگر کار می‌ کند . امروزه در ماشین ها این کنترل رقمی یا شماره ای ان‌سی‌ ها با استفاده از کامپیوتر صورت گرفته و CNC ماشین سی‌ان‌سی نام می گیرد.

به‌ وسیله سی‌ان‌سی می‌توان با سرعت بالا قطعاتی با اندازه‌های دقیق از فلز یا چوب درست کرد . شکل این قطعات از قبل توسط یک برنامه که در سیستم کم (CAM) طراحی می شود . غالبا برای این منظور از استاندارد ( EIA-274-D ISO6983 ) استفاده می‌شود که جی کد (G-Codes) نیز نامیده می‌شود ، در این استاندارد فایلها حرکت ابزارها و عملکرد ترتیبی ماشین را مشخص می‌کنند . در استاندارد های جدیدتر دستگاه ‌های سی ان سی ( CNC ) ISO 10303 و ISO 14649 فایل ورودی عملیات لازم برای تولید قطعه کار را تعریف می‌کند و هر دستگاه با توجه به ابزارها و قابلیت‌های خود ، مسیر حرکت را می سازد . حرکت ها در ماشین سی‌ان‌سی ، برخلاف ماشین‌های منوال ، توسط برنامه کنترل می‌شود . این برنامه اغلب به زبان جی کد است . به طور مثال با دریافت دستور G1 X100 Y100 ، ابزار روی یک خط مستقیم به مختصات (۱۰۰٬۱۰۰) حرکت می‌کند . این حرکت با دقت بالا و بدون نیاز به اندازه‌گیری توسط اپراتور انجام می‌شود . به همین دلیل ماشین‌های سی‌ان‌سی ، سرعت و دقت ماشین‌کاری را چندین برابر افزایش می دهند . روش سی‌ان‌سی در دهه ۵۰ میلادی ابداع شد و در ادامه روش دستگاه ‌های ان‌سی یا کنترل رقمی بود . از ان‌سی در جنگ جهانی دوم برای ساخت جنگ ‌افزار وپیچ ‌ها استفاده بسیاری می ‌شد. نمونه‌ای از کد راهبری ماشین‌ها به شرح زیر است :
N0080 ...
N0090 G00 X100 Y100
N0100 G00 Z-2
N0110 G01 X110 F20
N0120 Y200 F15
N0130 G00 Z10
N0140 ...

دستگاه‌ هایی که با کنترل CNC کار می‌کنند عبارتند از:
• تراش
• فرز سنتر
• اره
• برش و حک لیزر
• خم ورق
• پانچ ورق

در بیست سال گذشته ، افراد زیادی در پیشرفت سیستم‌های متن باز جهت کنترل ماشین ابزارها تلاش کرده اند و این به عنوان راه حلی شناخته شده برای کنترل ماشین ابزارها در آمده است . پیشرفتی بر پایه تکنولوژی و ساخت بر پایه جمع‌ آوری قطعات در کنار هم ، به منظور تحقق خواسته ‌های پی در پی برای ماشین ابزارهایی با عملکرد و انعطاف‌پذیری قابل قبول ، کیفیت محصول و کاهش هزینه‌ها .

بر اساس تعریف IEEE ، یک سیستم باز امکانی را به وجود می آورد که نرم افزار های کاربردی در تمامی سیستم عامل‌ها به درستی اجرا شوند . این به معنای انعطاف بسیار ساختار کنترلر باز( OAC ) هم در سخت‌افزار و هم در نرم‌افزار در تمامی بخش های کنترل می ‌باشد .

نخستین راه حل OAC توسط موسسه بین الملی استاندارد و فناوری آمریکا پیشنهاد شد . این پروژه در طی سال ها پیش رفت و هم اکنون تمرکز آن بر روی پیشرفت ساختار کنترل بازی با نام کنترلر حرکت پیشرفته ( EMC )می‌باشد .

بعد از این اولین نو آوری ، پروژه‌های مشابهی در اروپا، امریکا و ژاپن آغاز گردید که مهمترین آنها عبارتند از:
1. OSACA :
ساختار سیستم باز برای کنترل سیستم‌ های اتوماسیون
2. OMAC :
ساختار باز ماژول‌ های کنترلی
3. OSEC :
محیط‌های سیستم باز برای کنترلر
4. JOP :
گروه توسعه باز ژاپن

این پروژه‌ ها با پشتیبانی تولید کنندگان مختلف ماشین ابزار ، فروشندگان سیستم ‌های کنترلی و نرم‌افزاری ، جمع کنندگان سیستم ، کاربران و مجامع دانشگاهی به پیش می روند

علاوه بر موارد فوق ، برخی دانشگاه نیز فعالیت تحقیقاتی روی سخت‌افزار و نرم‌افزار و ساختار سیستم‌های CNC انجام می‌دهند که خروجی فعالیت های آنها منجر به سیستم عامل ‌های فورا باز (ORTS ) و یا سیستم عامل ‌های نرم CNC بر اساس اصول OSACA گردیده است . با همه این تلاشها هنوز تعریفی جهانی برای ساختار CNC های باز در دست نیست .

کاربرد های متنوع دستگاه سی ان سی ( CNC ) :
1. تولید مدل‌ های سه بعدی
2. تولید مدل‌ های مومی مورد استفاده در جواهر سازی
3. تولید قطعات تزئینی چوبی
4. برش چوب برای ساخت مصنوعات چوبی
5. برش قطعات برای ساخت تابلو
6. حکاکی روی فلزات
7. منبت کاری چوب
8. برش قطعات جهت ساخت ماکت
9. تولید قالب ‌های غیرفلزی
10. سوراخکاری PCB
11. تولید انواع محصولات چوبی
12. تولید نمونه اولیه ( prototype ) محصول پیش از ساخت قالب ‌های تزریق پلاستیک با استفاده از CNC و SLA